ZALIUKAS.COM

APLINKOS TVARKYMO PASLAUGOS

+37060997607 +37061269626

Medelių sodnimas:

 Geriausia tai daryti rudenį – visą spalio mėn., o pavasarį – balandžio mėn. ar anksčiau, kai tik išeina iš dirvos pašalas. Dažnas augintojas vengia įsigyti sodinukus rudenį: bijoma, kad iššals, nugrauš zuikiai, gal ir sodint lietui lyjant nemalonu. Visai be reikalo baiminamės. Savam sode (ir sėklavaisius, ir kaulavaisius ) sodinu vėlai rudenį ,– dažniausiai lapkričio pradžioje, pasibaigus realizacijos sezonui medelyne, nes tik tada turiu tam laiko. Ir viskas – gerai. Atėjus pavasariui, tokie medeliai labai sparčiai auga. Paslaptis paprasta – vėlokai rudenį pasodintų medelių šaknis reikia pašiltini. Tam reikalui, kai tik pradės šalti, aplink medelį apipilkime pjuvenomis, aukštapelkių durpėmis ar užmeskime eglišakiais. Nuo zuikių patikimai saugos tvoros, specialus tepalas arba medelių aprišimas. Pavasarį sodinant, – minėtųjų rūpesčių nebūna, bet teks papildomai laistyti, ypač suvėlavus sodinimą. Nors kaulavaisiai geriau prigyja pavasarį, bet po prekybos rudenį, medelynuose gali nelikti jūsų geidžiamų veislių sodinukų.

Tujų sodinimas:

Tujos lengvai prisitaiko prie įvairių sąlygų, bet vešliausiai auga vidutiniškai sunkiuose ir drėgnuose, laidžiuose ir derlinguose priesmėliuose ir priemoliuose, pusiau pavėsyje. 

Vazonuose užaugintas tujas galima sodinti visą sezoną. O iš lysvės iškasti augalai sodinami ankstyvą rudenį (rugpjūčio — rugsėjo mėn.), kad iki žiemos spėtų įsišaknyti, arba pavasarį — balandžio mėnesį ir pirmoje gegužės pusėje.

• sodinant, reikėtų saugoti plikas šaknis nuo sudžiūvimo, jau po 15 min. apdžiūva smulkiosios šaknelės.
• kai trūksta šviesos, tujos išretėja.
• nuo tiesioginių saulės spindulių visą dieną, augalas gali nudžiūti, o žiemą nušalti.

Jei sodinate gyvatvorę – tai atstumas turėtų būti nemažesnis nei 60-70 cm. Jei gyvatvorę sudarytų 2 eilės tujų – atstumas tarp medelių 2 metrai.

Lauke tujas galima auginti atvirame grunte ar vazone. Auginant vazone augalui reikia skirti daugiau dėmesio – dažniau palaistyt, kad neišdžiūtų, patręšt trąšomis mineralinėmis ar organinėmis trąšomis.

Jei sodinate prastoje dirvoje būtina iškasti didesnę duobę, į dugną priberti derlingos žemės. Sodinant netoli duobės centro iš vyraujančių vėjų pusės įkalamas kuolas tujai pririšti. Į paruoštą sodinti duobę įdedama drėgnų durpių, jos sumaišomos su žeme, durpėmis ar kompostu. Negalima į duobę dėti šviežio mėšlo. Jis turi būti gerai perpuvęs, lygiomis dalimis sumaišytas su lapine ar velėnine kompostine žeme.

Sodinant būtina stengtis nepažeisti šaknų, išsaugoti žemės gumulą aplink jas. O jei žemės nubiro, tai saugoti plikas smulkiasias šaknis nuo sudžiūvimo. Augalo šaknis būtina užžerti derlinga žeme.

Sodinamo augalo šaknies kaklelis turi būti sulig dirvos paviršiumi. Sodinukas turi būti pasodintas tokiame gylyje, kokiame augo medelyne ar tiesiog prieš persodinimą. Lengvose smėlio ir sausose dirvose galima sodinti ir giliau. Sunkiose dirvose pasodinus per giliai, galima augalams pakenkti.

Palei duobės kraštus supilamas nedidelis pylimėlis, kad laistant neištekėtų vanduo. Žemė aplink sodinuką sutrypiama, jis gausiai per kelis kartus palaistomas ir mulčiuojamas durpėmis ar kompostu. Tai neleis augti piktžolėms, sulaikys drėgmę, palankiai veiks dirvos mikroorganizmų veiklą ir maitins dirvą. Mulčiuoti medžiai ir krūmai geriau prigyja ir sparčiau auga.

Jeigu orai sausi, po pasodinimo reikia laistyti gausiai, 3-5 kartus. Jeigu augalai buvo sodinti pavasarį, juos reikia laistyti visą vasaros sezoną, ypač jeigu vasara karšta ir saus